Szarłatka królewska – wyjątkowa papuga i jej opis

Miłośnicy papug na pewno znają ten gatunek. Szarłatka królewska lub jak inaczej się na nią mówi papuga królewska to bardzo piękny i za razem łatwy w hodowli ptak. Papugi tej odmiany pochodzą z Australii. Jednak nie są to typowe ptaki , które boją się ludzi. Dzięki swojemu instynktowi umieją rozpoznać zagrożenie. Często podchodzą do ludzi i się ich po prostu nie boją. Dopiero w ekstremalnych sytuacjach papuga ucieka. Dzikie gatunki można spotkać na południowym i południowowschodnim wybrzeżu Australii.

Wygląd i gabaryty

            Skoro to papuga królewska – musi wyróżniać się wyglądem i gabarytami. Szarłatka królewska dorasta do 40 centymetrów. Samce cechują się pięknymi jasnozielonymi skrzydłami oraz jaskrawo czerwonym upierzeniem.  Samica pod tym względem jest taka sama. Jak więc odróżnić samca i samicę? Po kolorze głowy. Samica ma głowę koloru zielonego , a samiec koloru czerwonego.

papuga
Zdjęcie poglądowe – nie prezentuje opisanej papugi.

Hodowla i warunki

            Chcąc hodować szarłatki królewskie trzeba pamiętać o jednej, bardzo ważnej i wręcz kluczowej zasadzie. Te papugi muszą mieć przestrzeń. Dlatego hodowca musi im ją zapewnić , aby móc zacząć oswajać te zwierzęta. Z tym nie będzie problemu. Papuga królewska jest skora do współpracy z człowiekiem. Na dodatek staje się bardzo przyjazna. Zarówno samiec, jak i samica nie ma wielkich wymagań. Trzeba także pamiętać, że te ptaki pochodzą z Australii i to tam jest ich naturalne środowisko. Klimat wybrzeży Australii jest zupełnie inny, niż w Polsce. Mimo to, papuga królewska wytrzymuje i łatwo odnajduje się w naszym klimacie. Może przebywać na specjalnie wyznaczonej w tym celu powierzchni od wiosny do jesieni. Zimą trzeba jej zapewnić inne, cieplejsze lokum.

Pożywienie

            Szarłatka królewska nie jest wymagającym ptakiem pod względem pożywienia. Nie ma wielkich wymogów dotyczących diety , a więc można stwierdzić, że jest idealnym ptakiem przeznaczonym do hodowli. Okazuje się, że umiejętność przystawania się do naszego klimatu, łatwość oswojenia i do tego pożywienie sprawia, że wielu hodowców ptaków decyduje się właśnie na papugę królewską, która nie stwarza problemów. Czym więc karmimy papugę tego gatunku? Niczym specjalnym. Ptaki jedzą to samo, co inne papugi, czyli mieszaninę ziaren, warzyw i roślin. Hodowca musi także pamiętać o tym, aby zapewnić papugom specjalne miejsce do wysiadywania jaj. Rozmnażanie w kwestii papug królewskich jest priorytetem. Zapewnienie ptakom specjalnego gniazda, w którym samica składa do pięciu jaj jest niezbędne. Wysiadywanie trwa do trzech tygodni. W naturalnym środowisku papuga składa jaja w wydrążonych gniazdach w skale lub w dziupli. Hodowca musi pamiętać o takim miejscu.

papuga
Zdjęcie poglądowe – nie prezentuje opisanej papugi.

Podsumowanie

            Szarłatka królewska, czyli papuga królewska nie nadaje się dla hodowców domowych. Jej gabaryty nie są małe, a to oznacza, że w domu nie byłoby dla niej miejsca. To nie kanarek, który odnajdzie się w małej klatce, która wisi pod sufitem. Papuga królewska pod tym względem ma nieco większe wymagania. To wynika z jej naturalnego środowiska, które nie stwarza problemów dotyczących przestrzeni. Trzeba jej zapewnić obszerną wolierę zwierzęcą, która będzie nie tylko dawać miejsce do latania, ale także i schronienie. Zimą także trzeba zapewnić ptakom ciepły kąt, który nie jest zbyt mały. Papuga królewska nie może cierpieć na niedostatek przestrzeni.  Pod względem diety nie jest ona wymagająca. Jedynym kłopotem może być właśnie woliera, która musi być duża, a jak wiemy – nie każdego stać na kupno takiego wyposażenia. Zrobienie własnoręczne także wchodzi w grę. To wymaga jednak skupienia i umiejętności. Gdy zapewnimy papudze królewskiej odpowiednie otoczenie, gniazdo i pożywienie – na pewno będzie z nami współpracować. To bardzo przyjazne ptaki , które nie tylko pozwalają się tresować, ale także potrafią wykształcić więc z danym hodowcą. Nic więc dziwnego, że hodowca rzadko pozbywa się tego ptaka ze swojego zbioru.  Na pewno papugę królewską zaliczamy do ptaków egzotycznych , a więc samo kupno samicy lub samca to wydatek rzędu kilkuset lub nawet kilku tysięcy złotych.