Świnka morska – jak ją hodować i ile kosztuje?

Znana, lubiana, popularna i ceniona przez hodowców, smakoszy oraz koneserów gryzoni. Świnka morska, bo o niej mowa, to bardzo udomowiony gryzoń z rodziny marowatych. Jest popularna z wielu względów. Pochodzi z Ameryki Południowej. Najczęściej widoczna na terenach Brazylii oraz Peru. Jest hodowana w wielu celach. Laboratoria przeprowadzają na świnkach morskich badania, kucharze hodują świnki morskie dla przekąski, a hobbyści hodują je po to , aby się nimi nacieszyć. Coraz częściej jednak słyszy się, że świnka morska jest zagrożona. Niestety, ale ten gryzoń jest wypierany przez myszy oraz szczury. Dlaczego? Ponieważ mysz i szczur rozwija się znacznie szybciej, liczniej się rozmnaża i wypiera świnkę morską. Dlatego bardzo ważne są hodowle, które pozwolą podtrzymać ten gatunek.

Dane i informacje

            Świnka morska żyje dosyć długo. Długość życia to średnio od 7 do 9 lat. Charakterystyczną cechą jest to, że świnka morska nie posiada ogona. Ubarwienie jest przeróżne, dlatego nie ma jednego typu i wzoru poglądowego. Umaszczenie może zależeć od terenów, na których rodzi się świnka morska. Świnka morska podczas jednego miotu może urodzić od 1 do 4 małych. Ciąża trwa bardzo długo i może sięgnąć terminu 70 dni. Dlatego w ciągu roku nie rodzi się wiele świnek morskich. Dla porównania myszy lub szczury w przeciągu roku mogą urodzić od 50 do 70 młodych. Różnica jest więc spora i twierdzenie, że myszy lub szczury mogą wyprzeć świnki morskie nie jest bezpodstawne.

świnka morska
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Gabaryty świnki morskiej są pokrewne, do gabarytów szynszyli. Samica waży około 800 gramów. Samiec natomiast 1200 gramów. Nie są to więc małe zwierzęta. To może tłumaczyć fakt, dlaczego świnka morska jest wykorzystywana jako jedna z tradycyjnych i narodowych potraw Ameryki Południowej. Z tego gryzonia przygotowuje się Cuy, czyli bardzo sycącą potrawę z pieczonego gryzonia i dodatkami. Dla hodowców hobbystycznych jedzenie świnki morskiej jest nie do przyjęcia. Jednak na terenach Ameryki Południowej, gdzie świnek jest pod dostatkiem to zrozumiałe.

świnka morska
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Ubarwienie

            Wspomniano, że świnka morska nie ma jednolitego ubarwienia. Dlaczego tak jest? To zależy od rasy. Świnka może mieć zarówno długą sierść, która na dodatek jest biała lub szara, a może mieć także krótką sierść z brązowymi lub czarnymi plamami. Dla przykładu – rasa gładkowłosa nie cechuje się długa sierścią. Natomiast cechuje się pięknym umaszczeniem, które dotyczy koloru czarnego, białego i brązowego jednoczenie. Rasa długowłosa to już jednolity kolor biały lub szary i długa sierść, która niekiedy przysłania cały pysk danego gryzonia. Różnorodność ubarwienia i przede wszystkim inne cechy zachowania powodują, że hodowcy maja wielki dylemat, który dotyczy wyboru świnki morskiej.  Jednak w naszym kraju trudno jest kupić świnkę, która jest nietypowa. Dajmy na to – świnka długowłosa. Prędzej nasz zakup będzie dotyczył świnki trójkolorowej lub świnki gładkowłosej. Oczywiście, zdarzają się hodowle świnek długowłosych, ale są one w znacznej mniejszości.

Hodowla

            Koszt zakupu i utrzymania świnki morskiej nie jest duży. Jednak trzeba liczyć się z początkowymi kłopotami. Świnka morska musi mieć dużą klatkę. Nie może to być akwarium. Klatka, zabawki, wiórki – innymi słowy standard, który dotyczy gryzoni. Tu jednak należy pamiętać, że świnka morska to nieco większy gryzoń, niż popularny chomik lub mysz. Dlatego wszelkie zabawki, dodatki lub nawet klatka musi być znacznie większa, a to kosztuje. Do tego zapotrzebowanie na pokarm. Hodowca musi pamiętać, że świnka morska to zwyczajny roślinożerca. Nasiona, warzywa i owoce to podstawa. Zakaz dotyczy produktów pochodzenia zwierzęcego. Wliczamy w to mięso oraz wszelkie inne tłuste przekąski. Nie wolno śwince podawać tych produktów, gdyż mogłaby po prostu zachorować, a w efekcie umrzeć. Same koszty i warunki przygotowania pomieszczenia dla świnki nie są zbyt rygorystyczne. Tak samo, jak dieta. Pamiętając o prostych zasadach dotyczących jedzenia i powierzchni dla świnki każdy może zapewnić takiemu gryzoniowi spokojny i błogi dach nad głową. Trzeba także pamiętać, że świnka morska to nie zabawka. Niestety, ale popularność tych zwierząt jest dla nich często czynnikiem morderczym.