Opieka nad szczeniakami – hodowla, pielęgnacja

W przypadku psów coraz częściej spotykamy się z pewnymi agresywnymi zachowaniami. Widać to także w przypadku zachowanie się pewnych matek w stosunku do swoich szczeniąt. Są one przede wszystkim zależne od hormonów, jak i doświadczenia samicy w zadaniu matki. Istotny wpływ mają jeszcze zachowania wrodzone danego gatunku, czy stymulowania matki poprzez obecność noworodka. Odpowiednie badania wskazały nam, że pewne rasy zwierząt decydują się na przejawianie takich zachowań, co jest nadal odpowiednio badane. W ten sposób mogliśmy dojść do tego, w jaki sposób dochodzi do powstawania takich zachowań do swoich szczeniąt, młodych. Następnie przekonujemy się, że obserwacja takich zachowań ukazuje nam pewne wyniki, które należy zastosowań w dziedzinie weterynarii. Również właściciel danego zwierzęcia, psa, jest w stanie mieć wpływ na to, jak zachowuje się określone zwierzę. Zapewne nie chcemy doprowadzić go do pewnego agresywnego zachowania. Ważniejsze wydaje się dla nas zapewnienie mu odpowiedniego bezpieczeństwa. Dlatego musimy dbać o spełnianie jego najważniejszych potrzeb, jak i zapewnienie mu trochę ciepła. Przekonamy się, że pies, jak i każde inne zwierzę, w szybkim czasie się nam odpowiednio odwdzięczy. Ale nie należy tutaj zapominać o pewnych rasach psów, które w genach mają zakodowane pewne negatywne, czy agresywne zachowania. Jak one powstają?

pies
Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Takie agresywne zachowania matki w stosunku do swoich szczeniąt wydaje się być naturalne i nie stanowią zagrożenia dla potomstwa. tutaj trącanie pyskiem, kłapanie zębami, czy powarkiwanie nie wzbudza wielkich emocji. dlatego zachowania obserwujemy już podczas samych narodzin takich szczeniąt. Jeśli są one coraz bardziej starsze, to dostrzega się coraz bardziej rozbudowane zachowania, które wydają się być agresywne. Pewne z nich służą nauce samokontroli młodych psów. Dobrze jest przekonać się w takim okresie, w jaki sposób matka reaguje na swoje szczenięta, czy nie chciałaby im wyrządzić pewnej krzywdy, czy je nawet zabić. Co jesteśmy w stanie powiedzieć na temat objawów takich agresywnych zachowań. Jesteśmy w stanie do nich zaliczyć warczenie, kłapanie zębami, gryzienie. Takie działania są w stanie doprowadzić także do śmierci potomstwa. Pewne suczki nieprzychylnie reagują na poruszające się szczenięta. Nie powinniśmy uważać, że takie gesty, jak lizanie, czy karmienie, to oznaka całkowitego bezpieczeństwa. Tutaj matka może w pewnym momencie zareagować agresywnie, co przedstawić się w pewnych sytuacjach. Musimy zmuszać matkę do noszenia kagańca. w ten sposób nie wyrządzi krzywdy szczeniętom. Z biologicznego punktu widzenia także dostrzegamy pewne powody tworzenia się takich agresywnych zachowań karmiącej suki w stosunku do ludzi, czy zwierząt. Wpływ ma tutaj na przykład tężyczka, gorączka poporodowa.

Kiedy odrzucane szczenięta

Szczenięta mogą być także odrzucane przez swoją matkę. Zapewne nie chcielibyśmy doprowadzić do takiej sytuacji, która wydaje się być dla nich pewnym zagrożeniem. O wiele lepiej będzie tutaj zatroszczyć się o samopoczucie matki, jak i jej zabezpieczenie. W jaki sposób? Ciekawym rozwiązaniem jest kaganiec dla suki na pewien okres, dzięki czemu nie wyrządzi większej krzywdy swoim szczeniętom. Ale jeśli uwzględniamy relacje między takimi zwierzętami, to także może dochodzić do odrzucenia szczeniąt. Tak jest w przypadku suczek, które urodziły pierwszy raz. Jest w stanie ukazać się u matki tak zwany kanibalizm, zjadanie własnego potomstwa. Dotyczy to zarówno zjadania pępowiny, jak i łożyska. Przenoszenie szczeniąt także nie wydaje się być dla nich korzystne. Trzeba wskazać, że nie wydaje się to być zachęcające dla suczki, matki. Jeśli znajduje się w danym mieszkaniu kilka psów, to każdy ma zapewniony dostęp do miotu. To powoduje, że matczyne zachowania są zakłócone. Dlatego w tym przypadku bardzo cenne będzie zapewnienie bezpieczniejszego miejsca dla matki, która będzie mogła zadbać o swoje potomstwo.

pies
Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Obserwacja zachowań agresywnych

Agresywne zachowania pojawiają się u psów także z powodu agresywnego zachowania domowników. Dlatego właściciel powinien w tym przypadku zadbać o odpowiedni stosunek do swojego zwierzęcia. Postarać się musi o to każdy domownik. W ten sposób zwierzęta będą odwdzięczać się takim zachowaniem, które bardzo pozytywnie skutkuje. Możemy wskazać, że możliwości do spędzania wolnego czasu z psem jest bardzo wiele. ale jak powinniśmy zachowywać się w przypadku pojawienia się małych szczeniąt. Zapewne nie chcemy doprowadzić do tego, aby matka zabiła takie zwierzaki. Bezpieczne, jak i spokojne lokum dla takiej rodzinki wydaje się być bardzo skuteczne. Jeszcze możemy postarać się o działania, które są związane z zapewnieniem matce odpowiedniego pokarmu. Gdy będziemy się wtedy o nią także emocjonalnie troszczyć, to na pewno będzie o wiele lepiej odczuwała ten okres. To jest w stanie także doprowadzić do odrzucenia przez matkę agresywnego zachowania w takim okresie po ciąży. Dzięki takiemu przygotowaniu będziemy mogli doczekać się dorastania takich pięknych szczeniąt.