Myszoskoczek mongolski czyli trochę ciekawostek o nim

Charakterystyczny i ciekawy gatunek gryzonia z rodziny suwaków, a tak dokładniej z rodziny myszowatych. Chodzi o myszoskoczka mongolskiego. Ten gryzoń jest bardzo interesujący z wielu powodów. Ubarwienie, charakterystyczne łapy, wielkość i przede wszystkim nazewnictwo. Skąd wzięła się taka nazwa? Myszoskoczek mongolski, jak sama nazwa wskazuje pochodzi z terenów Mongolii. Jednak nie jest to jedyny terna, na jakim jesteśmy w stanie spotkać suwaka mongolskiego. Północne i wschodnie Chiny to także naturalne środowisko dla tego gryzonia.

Tryb życia

            Suwak mongolski często żeruje o świcie i o zmierzchu. To jego jedyne najlepsze pory na wyjście z ukrycia. Warto dodać, że myszoskoczek mongolski nie przemieszcza się sam. Gryzonie często łączą się w grupy, czyli w pewne wspólnoty. Suwak robi to samo. Dlatego za jednym razem na wolności możemy spotkać od 2 do 17 suwaków. Te gryzonie, aby zwiększyć szanse na przeżycie tworzą także pewne kolonie. Wówczas możemy być pewni, że spotkamy jeszcze więcej osobników tego gatunku. Myszoskoczek  potrafi znieść wiele.

myszoskoczek
Zdjęcie poglądowe – nie prezentuje opisanego myszoskoczka.

Chodzi głównie o amplitudy temperatur. Żyje on na ternach, gdzie w skrajnych momentach może być nawet – 40 stopni Celsjusza. W ciepłe dni natomiast termometr może pokazać + 50 stopni Celsjusza. Jest to więc ogromna różnica między temperaturami. Dla gryzonia mongolskiego nie jest to jednak kłopotem. Jego grube futro i niewielkie gabaryty pozwalają na przeżycie. Do tego pomaga kolonia, która składa się z wielu osobników. Myszoskoczek mongolski zażywa także regularnych kąpieli. Jednak nie w wodzie, a w piasku. Dlatego hodowcy, którzy mają zamiar zakupić myszoskoczka do swojej hodowli muszą pamiętać o szczególnych upodobaniach tych zwierząt.

Długość życia

            Myszoskoczek lub popularny suwak mongolski żyje od 3 do 5 lat. Jest to więc bardzo dobra średnia, patrząc na fakty związane z terenami życia oraz ogólnymi warunkami. Na pewno pomaga życie w grupie. Do tego przystosowanie budowy ciała oraz roślinożerna dieta. Myszoskoczek ma więc pokarm praktycznie wszędzie.  Zwinność tego gryzonia także przydaje się mu na wolności. Na dłuższą średnią życia przyczynia się także jeszcze jeden, bardzo istotny fakt. Myszoskoczek mongolski nie ingeruje w działania człowieka. Nie wyżera jego plonów i nie sieje spustoszenia na polach. Dlatego ludzie nie tępią tych gryzoni. Co więcej – człowiek uważa, że jest to bardzo potrzebny gryzoń. Pokazują to nie tylko liczne hodowle domowe, ale także i laboratoryjne.

myszoskoczek
Zdjęcie poglądowe – nie prezentuje opisanego myszoskoczka.

Hodowla, warunki i badania

            Myszoskoczek mongolski zaskarbił sobie reputację bardzo przydatnego gryzonia. Jest to także zwierze, które potrzebuje szczególnych warunków. Nie ważne, czy to  laboratorium, gdzie na takich suwakach przeprowadza się eksperymenty, testy i najróżniejsze badania, ale także i w domowym zaciszu. Hodowca, który decyduje się na utrzymywanie gatunku suwaka mongolskiego w swoim domu musi pamiętać o kilku istotnych rzeczach. Pomieszczenie,  w którym znajduje się nasz myszoskoczek musi posiadać temperaturę od 20 do 40 stopni Celsjusza. Nie zapomnijmy także o wilgotności powietrza, która musi być w granicach od 35% do 55%. Warunki muszą być przygotowane. Nie tylko temperatura i wilgotność jest ważna, ale także sama klatka i dodatki. Zakup klatki to podstawa. Do niej trzeba dokupić poidło, gdyż myszoskoczek lub wodę. Tu specjaliści radzą, aby poidło było kulkowe. Do tego specjalny domek dla samców, którzy muszą mieć miejsce odosobnienia. Poza tymi elementami trzeba dokupić piasek, konary (imitacja naturalnych warunków życia suwaka mongolskiego) oraz zabawki, czyli na przykład kółko. Jeżeli chodzi o pokarm – kupujemy tylko przystosowane jedzenie dla myszoskoczka mongolskiego. Takie jedzenie znajdziemy w sklepie zoologicznym. Jeżeli hodowca przestrzega tych zasad i zapewnia dla swojej gryzonia optymalne warunki życia – myszoskoczek czuje się pewnie i jest zadowolony. To dla hodowcy najlepsza nagroda. Hodować myszoskoczka może tak naprawdę każdy. Wystarczy pilnować restrykcyjnych zasad i nie popełnić błędu.