Mysz kolczasta – jej charakterystyka i dokładny opis

Gatunek ssaka, który zaliczany jest do rodziny myszowatych. O kim mowa? O myszy kolczastej, która występuje na wielu terenach całej kuli ziemskiej. Jednak najpopularniejszym miejscem występowania takiej myszy jest północnozachodnia część kontynentu Afrykańskiego. Także północny wschód Afryki obfituje w mysz kolczastą, która żyje tam na wolności.

Wygląd i gabaryty

            Mysz kolczasta nie jest duża w porównaniu do innych gryzoni. Jednak to mysz, a więc jej gatunek usprawiedliwia małe gabaryty. Długość myszy kolczastej waha się od 9 centymetrów do 12 lub 13 centymetrów. Waga natomiast oscyluje w granicach  od 40 gramów do 85 gramów. Dlaczego mysz kolczasta nosi taką nazwę? To także zależy od wyglądu. Wiele zwierząt na całej kuli ziemskiej nosi nazwę z racji swojego charakterystycznego wyglądu. Spokojnie, mysz tego rodzaju nie przypomina kującego jeża. Jednak jej sierść przypomina małe kolce. Nie są one jednak tak twarde, jak u jeża. Mysz może stroszyć swoje kolce, co skutecznie odstrasza inne gatunki zwierząt. Dodatkowo mysz kolczasta cechuje się całkowicie nieowłosionym ogonem.

mysz
Zdjęcie poglądowe – nie prezentuje opisanej myszy.

Środowisko życia i pożywienie

            Oprócz hodowli mysz kolczasta występuje także na terenach piaszczystych, suchych i kamienistych. Takie środowisko pozwala jej na szybkie ukrywanie się przed drapieżnikami. Dlaczego mysz kolczasta wybiera suche, kamieniste tereny? To zależy od jej diety. Dzięki temu, że nie potrzebuje ona zbyt dużej ilości wody – może spokojnie przebywać na suchych terenach. Jednak nawet taka mysz musi pobierać wodę  i dostarczać ją do organizmu. Skąd więc ją czerpie? Z roślin, które w zupełności jej wystarczą. Nawet na terenach piaszczystych lub kamienistych jesteśmy w stanie spotkać kępy trawy lub karłowate rośliny. Dla myszy kolczastej to wystarczające pożywienie.  Z racji tego, że gatunek jest niezwykle często spotykany na takich terenach – nie ma obaw o wyginięcie myszy kolczastej. Wręcz przeciwnie. Uczeni twierdzą, że liczebność myszy kolczastej utrzymuje się na stałym, bardzo wysokim poziomie. Mówimy w tym momencie o osobnikach żyjących na wolności.

Hodowla myszy kolczastych

            Słyszy się bardzo często o hodowli tych stworzeń.  Dzięki swojej nietypowej i za razem ponadprzeciętnej cesze, która dotyczy kolców na grzebiecie te myszy są bardzo popularne. Hodowle są więc na całym świecie. Zapewnienie takiej myszy odpowiedniego pożywienia, otoczenia i zabawy wcale nie jest trudne i każdy tak naprawdę może podjąć się tego zadania. Trzeba jednak pamiętać, że mysz potrzebuje odpowiedniego otoczenia. Dlatego potrzebna jest klatka (preferowane jest jednak akwarium), specjalne wiórki, zabawki w postaci domków oraz papierowe tuby, które są uwielbiane przez myszy kolczaste. Z dietą nie ma problemów. Wystarczą warzywa, owoce i świeże rośliny. Takie niewymagającej wielkich poświęceń i wydatków hodowle są stosunkowo tanie w utrzymaniu. Należy jednak pamiętać, że przy hodowli jakichkolwiek zwierząt nie liczą się koszta, a dobro zwierzęcia. Dlatego nie ważne, czy to mysz kolczasta, chomik syryjski lub inny gryzoń. Ważne, aby zwierzątko czuło się dobrze pod naszą opieką.

mysz
Zdjęcie poglądowe – nie prezentuje opisanej myszy.

Koszty i kupno

            Mysz kolczastą możemy kupić w sklepie zoologicznym lub w hodowli, która profesjonalnie zajmuje się tymi ssakami. Ważne, aby już w domu zapewnić jej dobre warunki. Jeżeli się do tego nie dostosujemy – mysz może nie czuć się dobrze i bardzo szybko odejść z tego świata. Koszty utrzymania myszy kolczastej nie są duże. Najwięcej będzie kosztować kupno akwarium. Musi ono być duże, gdyż mysz (podobnie jak chomiki oraz inne gryzonie) lubi przestrzeń i zabawę. Jeżeli chodzi o zabawę – możemy w sklepie zoologicznym razem z myszą kupić dla niej zabawki. Przemysł zoologiczny rozwija się cały czas i oferuje dla gryzoni lub małych ssaków najróżniejsze akcesoria i dodatki.  Jeżeli jednak chcemy ciąć koszta – możemy do akwarium dla myszy kolczastej zaaplikować zwykłą papierową tubę. To będzie idealne miejsce zabawy. Ważne jest także, aby imitować naturalne środowisko myszy kolczastej. Żyje ona na kamiennych i półpustynnych terenach, same wiórki mogą po prostu nie wystarczyć.