Chomik syryjski – co należy o nim wiedzieć, gdzie występuje?

            Chomik syryjski jest znany wszystkim wielbicielom gryzoni. Jest to bardzo popularny gryzoń z rodziny chomikowatych. Dlaczego jest tak popularny? Ponieważ bardzo często występuje w odmianie hodowlanej, czyli takiej , która bez problemów będzie mogła zamieszkać w naszym domu. Oczywiście, po przygotowaniu klatki oraz odpowiednich warunków.  Po raz pierwszy chomik syryjski pojawił sie na terenach Azji Mniejszej. Tam zamieszkiwał półpustynie i pustynie. Jednak to nie jest jedyne naturalne środowisko życia tych chomików. Lubią one także tereny rolne, a zwłaszcza pola ze zbożem. Dlaczego chomik syryjski wybiera właśnie takie tereny? Nie z powodu pokarmu , ale dla obrony. Nosi on złociste futerko, które na terenach piaszczystych lub wśród zboża jest po prostu niewidoczne. To powoduje, że uczeni mają ograniczony dostęp do tego gryzonia na wolności. Mimo takich utrudnień wiemy jednak wiele o chomikach hodowanych oraz o tych, które żyją na wolności.

Pożywienie chomików i hodowla

            Znów znajdziemy podział, który dotyczy chomików syryjskich na wolności oraz chomików tego samego gatunku, które są udomowione. Wolne chomiki syryjskie nie mają ujednoliconego jadłospisu. Oznacza to , że jedzą wiele składników odżywczych. Trudno się temu dziwić, skoro same muszą zdobywać pokarm. Dzikie zwierzęta muszą borykać się z wieloma problemami, które dotyczą właśnie pokarmu. Do tego dodajmy drapieżników, którzy także nie mają dobrych zamiarów. Mimo tych utrudnień chomiki syryjskie na wolności w głównej mierze żywią się nasionami oraz owocami. Dużo jednak zależy od pory roku i od aury, która dyktuje warunki dla chomików syryjskich na wolności. Prawdziwym rarytasem dla chomika tego rodzaju będzie świeże jabłko lub marchewka. To samo mogą jeść hodowlane gatunki. Jednak w domowym zaciszu chomik nie musi walczyć o pokarm. Hodowca powinien także wzbogacać typowo roślinną dietę o białka zwierzęce, czyli od czasu do czasu dać dla chomika syryjskiego mięso bez zawartości soli lub osławioną larwę mącznika. Te składniki pozwalają chomikom syryjskim dłużej przetrwać. Do tego pozwalają na osiągniecie jeszcze większych gabarytów. Teraz już wiemy, dlaczego jest wielka różnica pomiędzy masą ciała zwierząt na wolności i zwierząt hodowlanych. Nie składa się na to tylko pokarm, ale także i ruch. Chomiki syryjskie potrzebują dużo ruchu. Te na wolności mają go pod dostatkiem. Jednak już przy domowych hodowlach to człowiek ma obowiązek zapewnić dla chomika odpowiednią przestrzeń. Dlatego kupuje się duże klatki dla chomika. Nie sugerujmy się małymi gabarytami. Chomik mimo niewielkich gabarytów potrzebuje wielkich klatek.

chomik
Zdjęcie poglądowe – nie prezentuje opisanego chomika.

Czego nie mogą jeść chomiki syryjskie?

            Zwierzęta na wolności unikają pewnych składników. Jednak przy hodowlach domowych człowiek jest jedynym dostarczycielem pokarmu. Można więc stwierdzić, że chomik ufa właścicielowi i je to, co on mu podaje. Tu od hodowcy zależy to, czy chomik będzie zdrowy i będzie odżywiał się prawidłowo. Podanie dla chomika sałaty, owoców z pestkami lub cytrusów może spowodować, że nasz gryzoń po prostu będzie odczuwał ból, a po zjedzeniu zbyt dużej ilości wyżej wspomnianych składników może on wyzionąć ducha. Dlaczego tak się dzieje? Na wolności gryzonie mają swój instynkt, uciekają przed drapieżnikami i przede wszystkim wiedzą, czego nie jeść. Zamknięte w klatce zatracają ten instynkt i polegają tylko i wyłącznie na właścicielu. Doskonałym tego potwierdzeniem są badania, które pokazały , że hodowlane zwierzę, nawet takie, które ma dzikich przodków nie przetrwa na wolności. Będzie on szukać ludzi. Dlatego nie tylko gryzonie, ale także i inne zwierzęta nie mogą zmieniać trybu. Chyba, że łapie się dzikie zwierzęta, leczy i od razu wypuszcza.

Ciekawostka – kanibalizm

            U wielu gatunków gryzoni pojawia się to zagadnienie. Chomik syryjski także przejawia zapędy kanibalistyczne. Po urodzeniu młodych istnieje obawa, że matka je po prostu zje. Dlaczego tak się dzieje? Przy porodzie samicy towarzyszy stres. Sam poród jest wyczerpujący , a więc samica potrzebuje bardzo szybko pożywienia, aby nie paść z głodu. Mięso młodych dostarcza składników odżywczych , które w tym momencie są bardzo potrzebne. Kanibalizm zdarza się częściej u chomików syryjskich , które żyją na wolności. Jednak nie jest to zjawisko wykluczone także u hodowlanych odmian.