Chomik dżungarski zachodnioazjatycki – informacje

Kolejny gryzoń z rodziny chomikowatych. Chomiki dżungarskie charakteryzują się tym, że bardzo dobrze sprawdzają się jako gatunek hodowany w domu. Ich nazwa jest bardzo specyficzna (tak, jak wygląd). Nazewnictwo wzięło się od terenów chińskich, Dżungarii. To właśnie tam zostały po raz pierwszy odkryte.

Miejsce naturalnego występowania

            Chomiki dżungarskie zachodnioazjatyckie występują w Chinach, a tak dokładniej Dżungarii. Jednak nie tylko. Mają skłonności do zasiedlania bardo trudnych pod względem atmosferycznym terenów. Mowa tu o Syberii (tamtejsze stepy i tundry) oraz na terenach Kazachstanu. Najczęściej w wyniku poszukiwań tego chomika można spotkać na obrzeżach lasów i terenów leśnych. To właśnie tam znajdziemy jego żerowisko, które zapewnia mu pożywienie. Gdy chomik nie jest w stanie przetrwać określonej pory ze względów klimatycznych – zapada w sen letni lub zimowy. To nie jest częste wśród gryzoni, dlatego chomik dżungarski zachodnioazjatycki bardzo wyróżnia się pod tym względem od innych gryzoni z tej rodziny.

chomik
Zdjęcie poglądowe – nie prezentuje opisanego chomika.

Ubarwienie i wygląd

            Chomiki dżungarskie są bardzo łatwe do rozpoznania. Podobnie, jak rodzaj chiński cechują się wielką pręgą na grzbiecie. Jednak to jedyna wspólna cecha miedzy tymi gatunkami. Chomik dżungarski zachodnioazjatycki ma bardzo zaokrąglone ciało. Samiec może cechować się długością ciała oscylującą w granicach 10 centymetrów. Samica natomiast w granicach 7 centymetrów.  W przewadze chomik dżungarski występuje w ciemnym ubarwieniu. Jednak zdarzają się także odmiany znacznie bielszej sierści. Wówczas osławiona pręga chomika dżungarskiego jest nieco mniej widoczna. Masa ciała chomika waha się w granicach od 30 do 40 gramów. Nie należy więc on do największych i najmniejszych pod tym względem. Jest raczej wyważonym gatunkiem pod względem gabarytów.

Rozrodczość chomika dżungarskiego

            Pod tym względem proces przebiega podobnie, jak u chomika syryjskiego. Rozród powtarza się cyklicznie od 4 do 6 dni. Młode zaraz po przyjściu na świat nie są zdolne do samodzielnego życia, dlatego muszą pilnować się matki, która zapewnia im pokarm i opiekę. Chomik dżungarski może rozmnażać się cały rok. Wykazuje się, że płodność gatunku chomika dżungarskiego jest wysoka, gdyż w ciągu roku samica może urodzić od 3 do 7 razy. Za jednym razem po trwającej dwadzieścia jeden dni ciąży samica może przynieść na świat nawet 7 młodych. Najczęściej jednak rodzi się od 4 do 7 młodych.  Łatwo więc policzyć, że przy najlepszym stanie samicy w ciągu roku może na świat przyjść nawet 49 młodych!

chomik
Zdjęcie poglądowe – nie prezentuje opisanego chomika.

Żywienie chomików dżungarskich

            W tym przypadku chomik dżungarski zachodnioazjatycki żywi się mieszankami ziaren i nasion. Nie pogardzi on także orzechami, które przy wielu gatunkach są zakazane z racji nadmiernej ilości tłuszczu. Chomikowi dżungarskiemu jednak to nie przeszkadza. Hodowca, który posiada ten rodzaj chomika musi uzupełniać dietę złożoną z nasion o owoce i warzywa. Bardzo ważne, aby warzywa i owoce zawsze były świeże. Dodatkowo, co się nieczęsto zdarza u chomików, dżungarska odmiana potrafi zjeść mięso oraz nabiał. Hodowca także musi o tym pomyśleć, gdy chce, aby jego chomiki żyły jak najdłużej. Odpowiednia dieta to prawdziwy przepis na długie życie tego stworzenia. Chomik dżungarski do pełni szczęścia związanego z odpowiednią dietę potrzebuje także larw mącznika. Takie larwy spożywają nie tylko chomiki, ale także i myszy. Hodowca musi pamiętać o tych restrykcyjnych formach żywienia, gdyż chomik, który je tylko nasiona i nie ma innej odmiany w diecie może stracić siły lub po prostu umrzeć. Dżungarska odmiana zachodnioazjatycka nie jest wybredna i nie posiada wielkich zahamowań względem jedzenia. Jednak są pewne owoce i warzywa, których nie powinno się podawać tej odmianie. Chodzi o owoce cytrusowe, owoce z pestkami, słodyczy (a zwłaszcza czekolady) oraz napojów słodkich lub też gazowanych. One mogą wywołać w organizmie chomika dżungarskiego zachodnioazjatyckiego nieodwracalne zmiany. Tak, jak czekolada, która zawiera bardzo niebezpieczną i szkodliwą dla chomika teobrominę.